PLAVEME

V letošním školním roce plaveme v bazénu v Trutnově.

Podívejte se ZDE

 

 

Školní rok 2019/2020

„Získané zkušenosti, dovednosti a vědomosti v mateřské škole jsou dobrým startem pro další život. Naše mateřská škola je však především místem pochopení, lásky a trpělivosti.“

Milé děti, rodiče a vy všichni, s kým se budeme setkávat,

ráda bych vám řekla několik slov k novému školnímu roku.

Naše mateřská škola bude i ve školním roce 2019/20 školou dvoutřídní s celodenním provozem. Od 2. 9. bude provoz upravený a to od 6.45 do 16.00 hodin. U dětí budou pracovat tři paní učitelky a asistentka pedagoga. U provozních zaměstnanců nedochází k žádné změně. Jelikož vstup do základní školy znamená pro dítě a pro celou rodinu velkou životní změnu, budou do třídy Permoníků docházet pouze děti s povinnou předškolní docházkou. Budou zde cíleně pracovat, upevňovat již získané dovednosti, a především se budou soustředit na věci nové, tolik potřebné pro vstup do školy. Protože to bude třída s menším počtem dětí, bude mít paní učitelka na každého předškoláka tolik času, kolik bude potřebovat. Individuální přístup bude probíhat bez problémů, každé dítě se bude moci projevit bez obavy, že se na něj nedostane. V této třídě bude probíhat osvědčený předškolní program Maxík, který povede paní učitelka ze školy. Děti si tak již během tohoto roku budou pomalu a nenásilně zvykat na paní učitelku se kterou se potom setkají v 1. třídě. Pravidelně jeden den v týdnu budeme mít „Den anglického jazyka“. Našim záměrem není pouze děti seznamovat s novými slovíčky v souladu s integrovanými bloky, ale používat cizí jazyk zcela přirozenou formou pravidelným opakováním běžné komunikace (pozdrav, požádání o hračku, omluva, upozornění na odchod ze třídy, pomoc při sebeobsluze a další).                                                     Do třídy Skřítků budou zařazené děti od dvou do pěti let. I zde bude výhodou takový počet dětí, který hlavně u těch nejmenších a nových dětí zajistí klidné adaptační prostředí. Paní učitelky budou mít v prvních dnech dostatek příležitostí a času k pochování, pohlazení a zklidnění stýskání po rodičích.

V obou třídách bude probíhat jeden celoroční projekt a více drobných projektů.

Po celý školní rok budeme úzce spolupracovat se základní školou a školní družinou při plánování a organizaci různých akcí, výletů a projektů jak pro děti, tak pro rodiče a veřejnost. Společně budeme absolvovat plaveckou a lyžařskou školu, připravovat program pro potřeby městyse Černý Důl.

Materiální vybavení je v současné době na velmi dobré úrovni. Přes prázdniny jsme dokoupili nové šatní skříňky pro starší děti, nový nábytek je zakoupený i do jídelny. Na zahradu jsme dětem připravili tabule na kreslení, plánujeme novou houpačku. V letošním školním roce nás čekají menší úpravy v jedné třídě a doplnění metodického materiálu pro potřeby vzdělávání dětí.

Za celý tým Eva Šinkorová

 

PRÁVĚ TEĎ ...

Začínáme 19.8.2019

 

Sportovní odpoledne

        Spolupráce mezi obcí a školou se začíná moc hezky rozbíhat. Členové Fotbalového klubu a DHS z Černého Dolu připravili pro děti ZŠ i MŠ sportovní a hlavně hravé odpoledne.
 
 
Netradiční Tělesná výchova

                 Když nám přeje hezké počasí je škoda trávit čas v uzavřené tělocvičně, a tak jsme vyrazili na dětské hřiště do Fořtu. Po důkladném procvičení svalových skupin jsme se naučili překážkový štafetový běh.

Podhory  

 Stále se něco děje – Podhory je název pro výstavu zemědělské techniky, kam jsme s dětmi vždy srdečně zváni. Děti se zblízka mohou seznámit se zemědělskými stroji, které běžně nevídají.

 

        Ale i trocha zábavy je potřeba – jízda na povozu nebo i na samotném koni.

 

  Výlet – Havlovický vodník                          

Za pohádkou se dá vyjet i do světa - jako například do nedalekých Havlovic, malebné vesničky poblíž Trutnova.

 

 Projekt: Pohádka – to je bezva život

Blíží se čas oslav svátku dětí – MDD, a není nic lepšího než si celý týden zpestřit formou rytířských klání, výrobou škapulířů, královských korun nebo erbů a štítů, také zámeckým plesem a završit oslavy jarmarkem.

 
 

  Projekt – Na tom našem paloučku – hmyz

 

Nadešel čas na další dobrodružství formou projektu – poznávání hmyzu a bližší seznámení s vývojovými stádii motýla.

 

Správní řízení zápis do mateřské školy:

 

přijímá se k předškolnímu vzdělávání pro rok 2019/2020

v Základní škole a Mateřské škole, Černý Důl, okres Trutnov

uchazeče s těmito registračními čísly:  1, 2, 3, 4, 5, 6

 
 

 

Výtvarná dílnička – Benecko

 

Druhá květnová neděle patří našim maminkám, a proto jsme se vydali vyrobit pro ně dárek až do horského střediska – Benecko. Počasí nám nepřálo , ale dílo se zdařilo. Prošli jsme si i kousek Lufťákovy cesty.

 

 

 

 

 

Čarodějnický rej

 

Konci dubna patří tradičně pálení čarodějnic. Pro naše Skřítky a Permoníky si paní vychovatelka ze ZŠ E. Vlčková připravila moc pěkné hrátky v duchu čarodějnickém.

 

 

 

 

 

 

 

Naše aktivity

 • 11.06.2019 09:54

  Velikonoce

  Návštěva Velikonočního zajíčka   Velikonoce – svátky jara se neobejdou bez dětského veselí i pořádné šupačky. Do naší MŠ zavítal v malém předstihu Velikonoční zajíček a o správné veselí i pomlázkobraní se postaral.      

 • 11.06.2019 09:54

  biofarma

  Návštěva Bio farmy – ARNULTOVICE Už jsme poznávali neživou přírodu formou Příběhu semínka a teď, v období zrození nového života, kterým jaro bezpochyby je, jsme se vydali o tomto přesvědčit do živočišného světa.

 • 11.06.2019 09:53

  knihovna

  Návštěva knihovny V současné době, kdy děti stále častěji sedí u TV a mají v ruce tablety a mobily, je také nutné vést děti ke čtenářské gramotnosti. Proto jsme se vydali do Městské knihovny ve Vrchlabí a náramně si to tam užili.  

 • 11.06.2019 09:53

  semínka

  Projekt – Příběh semínka Vnímání živé a neživé přírody je jedním z dílčích vzdělávacích cílů RVP, a my jsme se toho ujali formou projektu nazvaném „Příběh semínka“.    

 • 11.06.2019 09:52

  Naše tělo

  Naše tělo Projekt Naše tělo děti zaujal především názornými pomůckami, ale i samostatným tvořením postavy z dostupných stavebnic ve třídě.            

 • 11.06.2019 09:52

  zdraví

  Projekt – Jak krtek léčil zajíce Pro děti zajímavým způsobem zpracovaný projekt, jak pečovat o své zdraví a zároveň se seznámit s bylinkami formou – „Vnímám všemi smysly“.  Prohlížím; Vnímám vůni; Mohu si na ně sáhnout i utrhnout lístek. Nakonec si pochutnám na meduňkovém...

 • 11.06.2019 09:51

  Záchranáři

  Týden malých záchranářů (21.1. - 25.1.2018) Projekt jsme zahájili v bezpečí tělocvičny formou pohádkového putování v království „SNĚHOVÉ KRÁLOVNY“ a pokoušeli jsme se zachránit Kaye před zlou královnou. Další den jsme se šli podívat již na skutečné záchranáře, a to na stanici Horské...

 • 27.01.2019 09:04

  vánoční výlety

   MUZEUM POD ČEPICÍ Krásným nápadem byla návštěva Hronova, kde je Muzeum pod čepicí, ve kterém nás čekaly nevelké, ale přesto důležité věci. Muzeum se skládalo ze tří částí, dílničky, vesmíru a mikrosvěta. Dílničkou jsme začali, vykreslili jsme si omalovánky broučků, zjistili a vkládali...

 • 27.01.2019 09:04

  vánoční zpívání v kostele

  VÁNOČNÍ TÓNY Z KOSTELA FOŘT Každý občas projede Fořtem, aniž by si všimnul krásného kostela u silnice. Ale když se blíží Vánoce, tak i tento kostel pravidelně kouzelně ožívá. Vánoční tóny se každoročně linou celým kostelem a my jsme byli jeho součástí. Děkujeme za pozvání, rádi pro Vás...

 • 27.01.2019 09:03

  Mikuláš ve školce

    Také letos jsme měli svého Mikuláše.  Ve středu 05. 12. navštívil naše děti  Mikuláš, čert a anděl. Děti byly udivené, co se to děje a zticha jako pěna… každý dostal svůj adventní kalendář a malou nadílku. Ale nic nebylo "zadarmo". Děti krásně zazpívaly vánoční písničky a...

1 | 2 >>

Mateřská škola

Charakteristika mateřské školy

Budova mateřské školy sídlí v malebné obci s dostatkem příležitostí pro pobyt na čerstvém vzduchu. Je dobře dostupná pro rodiče s dětmi. Autobusová zastávka je cca 300m, parkování pro rodiče je dostačující. 

Naše mateřská škola je společným zařízením se základní školou. Děti tak mají možnost využívat zahradu školy, sousedící sportovní hřiště a tělocvičnu v obci. Děti školu pravidelně navštěvují a tím mají ulehčený přechod z MŠ do 1. třídy ZŠ. Nevyskytují se zde problematické vztahy mezi dětmi, ty se totiž dobře znají často od 2 let a žáci školy jsou ke svým kamarádům vstřícní a ohleduplní. Zaměstnanci obou zařízení plánují pro děti, rodiče a obec společné akce, organizují k různým příležitostem společná vystoupení.

Mateřská škola prošla v minulých letech celkovou postupnou rekonstrukcí, technický stav budovy je dnes ve velmi dobrém stavu. Byla provedena výměna plastových oken a dveří, zateplení, výměně podlahových krytin, rekonstrukce elektroinstalace, osvětlení, vody, šaten. Obnovuje se také vnitřní vybavení tříd. Zahrada MŠ se rozšířila o další část, a postupně dojde k dovybavení novými zahradními prvky.

I v oblasti stravování se zaměstnanci školní kuchyně nebrání novému a modernímu způsobu přípravy jídel. Jsme zařazeni v projektu „Zdravá školní jídelna“.

Mateřská škola svým prostředím a charakterem vzdělávání vytváří pro děti rodinné prostředí. Cílem celého kolektivu je umožnit dětem prožít aktivní a šťastné dětství. Tím, že je jim vytvořeno pohodové a přátelské prostředí bez zbytečného spěchu, cítí se zde dobře, panuje zde radostná nálada, pochopení a láska.

Mottem Školního vzdělávacího programu je „Dobrý učitel vysvětluje, výborný učitel ukazuje, nejlepší učitel inspiruje“. Děti tak vedeme k aktivnímu a praktickému přístupu ke vzdělávání. Dáváme jim dostatek prostoru k praktickým činnostem, při kterých si ověřují získané dovednosti a vědomosti. Do vzdělávání postupně zařazujeme prvky programu Začít spolu – důsledně se snažíme o samostatnost dětí při hrách i výuce, nabízíme takové činnosti, které podněcují fantazii a kreativitu, podporujeme vzájemnou spolupráci dětí a snažíme se do výchovně vzdělávacího procesu zatáhnout i rodiče. Při příchodu do školky čeká na děti každý cen ranní úkol, který si mohou splnit společně s rodiči. Je to pěkný způsob jak zatáhnout rodiče do dění ve školce, jak prodloužit společné chvíle dětí a rodičů a také jak pomoci dětem ráno s odloučením od rodičů. V oblasti přípravy předškolních dětí pracujeme s programem Maxík, který u dětí rozvíjí ty dovednosti, které budou potřebovat při prvopočátečním učení ve škole: správné držení a vedení tužky, orientaci v prostoru, schopnost vyjádřit své myšlenky, zrakovou a sluchovou percepci a další.  V období zápisu do ZŠ mají rodiče možnost podívat se na způsob práce s dětmi. Sami si podle svého zájmu vyberou, jestli chtějí vidět předčtenářskou gramotnost nebo třeba odpolední činnosti s opakováním. Jeden den v týdnu probíhá „Den s anglickým jazykem“, kde se děti setkávají s běžnou komunikací během celého dne. Není to jenom opakování slovíček, ale nenásilné používání základní frází ve skutečném životě. Nezapomínáme také na tak potřebný a často opomíjený zdravotní životní styl s dostatkem pohybových aktivit. Plavání, lyžování, turistické výšlapy po okolí krásných Krkonoš jsou pravidlem. Pro děti je pohyb zcela běžnou součástí jejich života. Snažíme se také do všech činností přiměřeným způsobem zapojovat i naše nejmenší děti, rodiče vidí pozitivní výsledky v oblasti samostatnosti a zájmu o činnosti starších dětí. Rodiče se zapojují do programu podle svých možností. Velmi se líbili rodiči pořádané aktivity pro děti: „Rodiče čtou dětem“, „Maminko a tatínku, připravte pro všechny děti na jedno odpoledne program“ a další. Nezapomínáme také na prarodiče dětí a kolem vánočních svátků máme pro ně připravený program spojený s předvedením naší práce a společným zpíváním u stromečku.

Po celý den žijeme v naší mateřské škole jako tým, nikdo není stranou, nikoho neupřednostňujeme. Otevřeně mluvíme s rodiči a pomáháme si vzájemně s řešením různých problémů a připomínek. Rodiče se podílejí na zlepšování prostředí, pomáhají s organizací různých aktivit. Zaměstnanci to neberou jako samozřejmost, dokáží to ocenit a jejich návrhy společně konzultují.

Kapacita mateřské školy je 40 dětí a doposud jsme mohli vždy uspokojit všechny zájemce o naši mateřskou školu.

V letošním školním roce je v mateřské školce přihlášeno  31 dětí.

Platby

Úplata za předškolní vzdělávání  pro školní rok 2018/2019 činí 400,- Kč.

Platbu, prosím, provádějte nejdéle k 15. každý měsíc na účet MŠ s označením - úplata a jméno dítěte.

č.ú.: 86-303400247/0100

variabilní symbol pro úplatu MŠ: 201576


Placení stravného převodem:

 • Vždy do 25. dne předcházejícího měsíce ( obědy se platí předem )

na účet ZŠ  86-303 400 247/0100

var. symbol pro platbu za obědy: 31412111 ( uveďte  jméno dítěte )

Úplata a stravné o prázdninách

- v případě, že vaše dítě ukončí docházku do MŠ a přestupuje na jinou ZŠ – ukončit včas placení stravného

- úplata v letních měsících snížena na 200,-Kč za měsíc (úplata se hradí i v případě, že vaše dítě nebude chodit do MŠ o prázdninách)
- dětem nastupujícím do posledního ročníku MŠ (předškoláci) – ukončit k 31. 8. platbu úplaty (předškolní děti poslední rok před vstupem do ZŠ úplatu nehradí)

V případě potřeby paní učitelky poradí s možnostmi řešení logopedických problémů a odkladu povinné školní docházky.  

Zajímavé internetové odkazy

Informace pro rodiče dětí, které půjdou do školy https://hanaotevrelova.cz/Ebook-zdarma

Tyto stránky Vám nabízejí zajímavé pohledy na výchovu dětí https://www.nevychova.cz/

Zde si můžete stáhnout zajímavé E-booky např. pro předškolní přípravu apod. ZDE

Tento web se zaměřuje na vzdělávání v Mš i ZŠ - odkaz je na zápis do MŠ. Je zde i poradna pro rodiče, pracovní listy pro děti apod: zde

Zajímavé povídání s Paní Nováčkovou o školství. ZDE

Kontakt

ZŠ a MŠ Černý Důl
Černý Důl
Čistá v Krkonoších 140
543 44

Telefon:
ZŠ 739 094 353
družina 732 435 430
MŠ 739 000 624

ředitelka školy
Mgr. Naděžda Bachtíková

zřizovatel: městys Černý Důl
www.cernydul.cz/

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode