Aktuální informace

 

Den LASKAVOSTI

 
Den laskavosti - laskavosti není nikdy dost, proto jsme se zapojili. Pozvali jsme k nám do školy seniory z naší obce a společně prožili dopoledne. 
Dne 13.listopadu proběhlo setkání. Na úvod jsme se společně přivítali písní, tak jak jsme denně zvyklí. Poté zaznělo úvodní slovo paní ředitelky a následovalo roztomilé divadelní představení mladších žáků "Kuřátko a obilí". Poté jsme se  rozešli do jednotlivých tříd, kde senioři mohli sledovat současnou výuku. Již před samotným setkání jsme se se staršími žáky věnovali tématu "starší generace" a to hned v několika oblastech. Nejdříve si povídali o tom, co pro ně vůbec pojem -starší generace- znamená a co se jim u toho vybaví. Padaly asociace jako např.: komunismus, méně peněz, příběhy, elektronika, Igor Hnízdo, rozmazlování vnoučat a jiné. Dále se děti zamýšlely nad tím, jaké to asi bude, až jim bude 70 let, až se dostanou do věku svých babiček a dědečků. To potom přenesly na papír a vnikly opravdu krásné slohové práce. Babičky a dědy jsme také popisovali pomoci metody zv. Pětilístek.  V rámci výtvarné výchovy si zkusily portrét "babičky" a "dědečka". Povídali jsem si o tom, jak se dnešní mládež chová k seniorům a zda je to spíše pozitivní či negativní. Obě situace děti ztvárňovaly pomocí krátkých scének. Četli jsem si různé knižní ukázky, kde se toto téma vyskytuje (Babička Drsňačka, Nevšední příběhy, O líné babiččce...) Koukaly jsme na video o etiketě a chování ke starším lidem. Na besedu, která byla se seniory domluvená, si děti připravily spoustu zajímavých otázek. 
Poté jsme se opět sešli a proběhlo společné povídání o škole dříve a dnes. Mladší děti připravily pohoštění. Pekly listové šátečky a nachystaly kávu a čaj. 
Babičky a dědečkové nám vyprávěli, jak vypadala škola, když byli malí, co se nesmělo, jak chodili cvičit, jak museli doma pracovat, hlídat sourozence, že nepsali do sešitů, ale na destičky s písátkem. Přinesli nám ukázat fotografie ze svých školních let a přímo i znaší školy. Cože? Černobílé? To bylo pozdvižení! Také jsme si prohlédli starou čítanku z roku 1958. Jeden z přítomných dědečků nám vyprávěl o životě v posledních letech války. To děti zaujalo asi nejvíce. 
Na památku děti vyrobily (v rámci hodiny psaní a informatiky) tzv. "Recept na štěstí", kterým naši milou návštěvu obdarovaly.
Ze školy se návštěva odebrala do mateřské školky. Tady si prohlédli budovu školky. Jednotlivé třídy v naší Mateřské škole předvedly pod vedením učitelek ukázky řídící činnosti (říkanky, básničky, písničky a hry). 
Tímto  činem jsme chtěli více zviditelnit, že vzájemné soužití mladých a starých lidí může být pro obě strany obohacující.  
Doufáme, že náš cíl byl splněn a udělali jsme radost nejen seniorům, ale i v nás zůstal krásný hřejivý pocit "laskavosti".
Děti na oplátku dotaly sladkou odměnu a také zdravou v podobě sušených jablek. Milé překvapení bylo, že jsme dostali i finanční obnost, za který máme dětem koupit něco, s čím by se dalo ve škole pracovat. Budeme tedy přemýšlet.
 
Jak takový recept vypadá? 
1 lžíce ŠTĚSTÍ

4 lžičky ODPUŠTĚNÍ

2 misky RADOSTI

4 misky POZORNOSTI

5 hrnků ZDRAVÍ

2 hrnky NADĚJE 

 
Více foto najdete ZDE
foto školka ZDE
 

 

Stará dobrá malotřídka...

...je název novinového článku, který se zaměřuje na vzdělávání v malotřídních školách. Autorka článku a fotograf si vybrali a navštívili právě naši školu v Černém Dole. Navštívili nás a strávili zde celé dopoledne společně s našimi dětmi.  Pozorovali vyučování, povídali si s dětmi a vyptávali se na fungování školy i paní učitelek. Článek najdete v časopise Týden č. 41/2017 na stránce 86, nebo je k přečtení ve vstupní chodbě školy, nebo je v elektronické podobě k zakoupení ZDE.

 

Zájmová činnost

Informace ke kroužkům a fotografie z těchto činností můžete průběžně sledovat ZDE

 

Aktuality

 • 13.11.2017 11:38

  Výlet do Pěnčína

    18. 10. naše škola navštívila farmu Pěnčín. Během jednoho dopoledne měly děti možnost vidět a vyzkoušet hned několik věcí. Nejprve prošly celou výrobnou korálků, poté pozdravily a nakrmily různá farmářská zvířata. Největší úspěch bylo krmení alpak, ale pozadu nezůstvaly ani "obyčejné" kozy...

 • 13.11.2017 11:38

  Výlet do Pekla

    Dne 24.10. se malí školáci společně s dětmi z MŠ vydali do pekla. Přesněji řečeno do dolu Bohumír v Jívce u Trutnova. Zde každoročně v této době ožívají pekelníci. Hned u vchodu se nás ujala krásná čertice, která nás odvedla do čertovské školy. Seznámila nás s předměty...

 • 13.11.2017 11:37

  Zvyky a obyčeje

  Dnes II. třídu navštívila paní Olga Sigid s animačním programem Zvyky a obyčeje. Paní Sigid mluví 8 jazyky, ale stále se nové přiučuje. Dnes jsme s ní procestovali Rusko, Španělsko, Anglii, Německo a Francii. Protože pracuje jako tlumočnice a překladatelka a ve Španělsku žila 7 let -...

 • 13.11.2017 11:36

  FINANČNÍ GRAMOTNOST

  Nejen dospělí lidé navštěvují různá školení. Dneska měli možnost se proškolit také naši žáci. Po dnešní hodince finanční gramotnosti už vědí, co je to například: banka, účet, kreditní karta nebo plat. Jak by se měli chovat ke svým úsporám neboli kapesnému. Trochu lépe znají hodnotu peněz. ...

 • 09.10.2017 13:47

  časopis Týden

    Stará dobrá malotřídka... ...je název novinového článku, který se zaměřuje na vzdělávání v malotřídních školách. Autorka článku a fotograf si vybrali a navštívili právě naši školu v Černém Dole. Navštívili nás a strávili zde celé dopoledne společně s našimi dětmi.  Pozorovali vyučování,...

 • 04.10.2017 10:19

  Krkonošské muzeum

  I. třída jede ve středu 4.10. do Vrchlabí do muzea. Návrat na oběd.

 • 03.10.2017 17:44

  Plavání

  Od pondělí 11.9. budou děti MŠ a žáci ZŠ jezdit pravidelně na plavání do bazénu do Jilemnice. Čeká je celkem 10 lekcí. Kurzovné za výuku zaplatí škola, žáci a děti budou hradit dopravu. Odjezd od školky vždy v 9.30 hodin, návrat přibližně 12.30 hodin. Informace k nutnému vybavení dětí a...

 • 03.10.2017 17:43

  Adaptační výlet I. třída

  I. třída - výlet na Žalý Menší děti se vydaly na pěší výlet na rozhlednu na Žalým.

 • 03.10.2017 17:42

  Adaptační pobyt II. třída

  Adaptační pobyt a výlet II. třída - třídenní pobyt ve strážném Děti se zúčastnily třídenního pobytu, na kterém se utužil nově vzniklý třídní kolektiv..

Konzultační hodiny

každé první úterý v měsíci od 14.00 do 15.15 hodin
 
Potřebujete se zeptat na prospěch svého dítěte? Chcete vědět, jak se mu ve škole daří? Chcete vidět některé jeho školní práce? Potřebujete si ujasnit některé záležitosti? Přijďte a konzultujte toto vše s učiteli. V tento den můžete přijít bez ohlášení, učitelé budou vždy přítomni. 

Základní škola a Mateřská škola, Černý Důl, okres Trutnov

Zřizovatel:           Městys Černý Důl 48, 543 44

Ředitelka:           Mgr. Naděžda Bachtíková

telefon:               739 094 353

IČO:                    75016079

E-mail:               zs.cernydul@centrum.cz

 

Školní družina

Černý Důl - Čistá v Krkonoších 140, 543 44

telefon:        732 435 430

úplata za školní družinu: č.ú. 

86-303400247/0100

variabilní symbol: 2015140

Hejného matematika

Všechny paní učitelky se zúčastnily semináře "Hejného matematika". Některé prvky této metody hned s dětmi zkoušíme. Dnes například stavby z kostek. Reakce dětí: "Nemohly bychom to dodělat místo českého jazyka?" Z toho usuzujeme, že je to baví. 

Kontakt

ZŠ a MŠ Černý Důl
Černý Důl
Čistá v Krkonoších 140
543 44

Telefon:
ZŠ 739 094 353
družina 732 435 430
MŠ 739 000 624

ředitelka školy
Mgr. Naděžda Bachtíková

zřizovatel: městys Černý Důl
www.cernydul.cz/

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode